Стево Диклић
Недавно је из штампе изашла монографија о Стојану Трумићу. Аутор књиге је др Валентина Вуковић, а издавач је Народна библиотека из Титела која носи име овог познатог српског сликара и педагога.
Осим имена којим се дичи, библиотека у Спомен галерији чува 616 Трумићевих уметничких дела, сликарски прибор, предмете за личну употребу, признања и личну библиотеку. Спомен галерија настала је 1980. године од првобитне збирке дела која је уметник поклонио своме родном граду. У тој збирци било је 73 слике у техници уља на платну, 27 цртежа тушем, 16 темпера, 7 пастела и 10 акварела. Осим урамљених дела, поклоњена су и 173 цртежа тушем у блоку.
Временом се збирка увећавала да би до коначног броја од 616 уметничких дела дошло 2004. године када је од наследника откупљено још 236 слика и цртежа, које су данас у власништву Галерије.
Стојан Трумић (1912-1983.), рођен је у Тителу, где је завршио основну школу. Гимназију је завршио у Панчеву, а Уметничку школу са академским одсеком, у Београду.
Као и већина академаца тога времена, након завршене Уметничке школе почео је да предаје сликарство у гимназијама и школама широм тадашње државе која их је распоређивала према потребама средине за тим професијама. Његов први педагошки посао био је 1940. године у Битољу где је почетком Другог светског рата доживео и бомбардовање града.
Преместио се у Руму, али одатле бежи од усташа и враћа се у Панчево одакле му Немци 1942. године наређују премештај у Зрењанин.
По завршетку рата враћа се опет у Панчево где ради у панчевачкој гимназији све до пензионисања. Умро је 1983. године и сахрањен је у породичној гробници у Тителу.
Стојан Трумић је у току своје уметничке каријере боравио на студијским путовањима у Паризу, Италији, Мађарској, Грчкој и Румунији, излагао у земљи и иностранству, учествовао на бројним ликовним колонијама, добио је многе награде и дипломе.
Био је члан Удружења ликовних уметника Србије и Војводине, али и разних удружења у иностранству..Његова уметничка дела осим у Спомен галерији у Тителу, чувају се у Галерији Матице српске и Музеју савремене уметности у Новом Саду, Народном музеју у Зрењанину, Народном музеју у Панчеву...
Горан Поповић, директор библиотеке, са Монографијом о Стојану Трумићу |
Са нестрпљењем очекује тренутак када ће се ситуација са корона вирусом поправити како би књига била представљена читаоцима. Нада се да ће то бити могуће крајем септембра, када је у плану промоција у Тителу, Новом Саду, Панчеву и Београду.
Издавање ове публикације подржали су: Општина Тител и Покрајински секретаријат за културу, јавно информисање и подносе са верским заједницама Војводине.
Поповић истиче посебну захвалност мр Драгану Божићу, председнику општине Тител који се и лично ангажовао да ово капитално дело угледа светлост дана и представи читаоцима лик и дело Стојана Трумића.
Текст и фото:
Стево Диклић
0 Коментари